Nevarno proti vrhovom

PD Podnanos je sredi februarja organiziralo planinski večer z znanim predavateljem Janijem Beletom na poetični naslov »od bandime do bandime«. Jani Bele – dolgoletni gorski reševalec, alpinist, alpinistični inštruktor in publicist nam je prikazal leto v življenju gornika – na smučeh, v gorah, na ledenikih in tudi na morju… predvsem smo spoznali kam zvabi pot človeka ki ljubi naravo in nosi gore v srcu.

V nadaljevanju je predstavil njegovo novo knjigo – priročnik o nevarnostih v gorah. V njej bomo zaman iskali romantične zapise o vzponih na vrhove, uživanju v neskončnih razgledih, vzdihovanju ob sončnih vzhodih in zahodih za grebeni na obzorju. To so zgodbe in opisi, kaj vse se nam lahko pripeti in se vzpon ne zaključi tako, kot bi si želeli. Vendar pa vemo, da se na napakah učimo. In če že, bolje na tujih kot na svojih. Namen knjige ni odvrniti obiskovalce stran od hribov ampak jih pripraviti za na pot.  Udeležba na večeru je bila solidna, predvsem pa so bili zbrani sami dobri hribovski mački.

Ob tej priložnosti smo obudili spomin na srčnega hribovca Cirila Velkavrha, ki je konec lanskega leta umrl v 82 letu starosti. Ciril je bil na nek način preko njegove fotografije povezan tudi z PD Podnanos. Ob eni njegovi razstavi v naši dolini je Otmar Črnilogar tako zapisal.« Ciril Velkavrh se je s svojo umetniško fotografijo močno približal Platonovemu načelu o umetnosti: Umetnost mora izžarevati hkrati, resnico, dobroto in lepoto«. To poudarjam zato, ker je danes umetnost pogosto bolj izraz dekadence, da od dobro namernosti in lepoti niti ne govorimo.

Marko Nabergoj je ob dej priložnosti Sandiju Nabergoju predsedniku PD Podnanos uradno predal knjigo – darilo pobratenega društva Zlatni liljan iz Sarajeva.