Zimovanje planincev PD Podnanos na Vršiču

Po nekaj letih premora smo v planinskem društvu Podnanos ponovno obudili dvodnevno zimovanje in tako vikend, kljub napovedanim slabšim vremenskim razmeram, izkoristili za pobeg v zimsko idilo.

V soboto, 18. 1., in nedeljo, 19. 1. 2020, se nas je 14 planincev odpravilo na zimovanje na Vršič. Ena skupina je proti prelazu odšla že v jutranjih urah in se kljub napovedanemu sneženju odpravila na Slemenovo špico. Popoldne smo se jim pridružili še ostali in jih ujeli pri učenju uporabe plazovne žolne, ustavljanja s cepinom in drugih znanj, ki jih mora poznati vsak, ki se odpravi na zahtevnejšo zimsko turo. Zamudniki smo se odločili, da izkoristimo čas pred večerjo in se odpravimo na krajši nočni pohod. Ko smo se vrnili, smo se najprej namestili v Erjavčevi koči na Vršiču, nato nas je čakala večerja. Po krajšem druženju smo se odpravili spat. Naslednje jutro po zajtrku smo si pripravili nahrbtnike, se toplo oblekli, nadeli dereze, prijeli cepine in se odpravili proti Mali Mojstrovki. Zaradi nekaj na novo zapadlega snega smo si morali po nekaterih predelih pot še uhoditi, ampak nam to ni predstavljalo večjih težav. Vreme nam je prizaneslo in v kratkih intervalih je posijalo tudi sonce. Učinek sončnih žarkov pa je hitro splahnel zaradi neprijetnega vetra pod vrhom, ki je občutek mraza še povečal. Na tem predelu je bila površina zaradi razpihanega snega precej ledena, zato so nam dereze prišle še kako prav. Na vrhu smo imeli priložnost opazovati razgled na Prisojnik, Mangart, Jalovec in druge zasnežene vrhove. Ko smo se vsi zbrali na vrhu, da smo lahko v objektiv ujeli skupinsko sliko, smo se pazljivo odpravili v dolino. Sestop je bil precej hitrejši, saj smo prečili pot in se v dolino spustili po zasneženem melišču. Tu so bile razmere idealne in nekateri smo pobočje izkoristili za vajo ustavljanja s cepinom. Ko smo varno prišli v dolino, smo si privoščili malico, se za kratek čas pogreli v koči, se razdelili po avtomobilih in se, prijetno utrujeni, odpravili proti domu.

Gore imajo v zimskem času poseben čar, ampak zahtevajo ustrezno opremo in povečano previdnost na vsakem koraku. Po zaslugi izkušenih vodnikov smo obe zimski turi varno in uspešno izvedli, kar nas je že spodbudilo k načrtovanju naslednjega zimovanja. Idej, kje bi lahko zimovali naslednje leto, ne primanjkuje, do takrat pa imamo v planinskem društvu že načrtovanih veliko drugih akcij, na katerih bomo, v pričakovanju naslednjega zimovanja, lahko nabirali kondicijo in izkušnje v gorah.

Monika Trošt