Zastava Planinskega društva Podnanos med množico Bosanskih

“Prinašam prijateljski pozdrav pobratenemu društvu PD Zlatni liljan Sarajevo od PD Podnanos iz Slovenije! Posebno mladim planincem! V Sloveniji imamo Alpe, vi imate Prenj – Bosanske Alpe. Mi imamo Triglav, vi Maglić. Slovenci smo planinski narod, toda kar danes vidim tukaj na Čavljaku, mi dokazuje, ste planinski narod tudi vi!

Pri nas težko zbereš toliko mladih planincev skupaj. Vsa čast! 14 šol, preko 400 udeležencev – v Sloveniji bi se morali učiti od vas! Čestitam vsem, zelo sem navdušen! Za darilo vam prinašam uporabno knjigo – priročnik Nevarno proti vrhovom alpinista Janija Bele. Je nova – še topla. Govori o nevarnostih s katerimi se srečamo v gorah. Neumnež se uči na svojih napakah, pametni na tujih. Veliko se lahko naučimo s knjig, a najbolj odprta knjiga je narava. Da bi jo znali bolje brati potrebujemo čim več izkušenj. Otroci imejte radi gore, one vam lahko mnogo dajo! Želim vam veliko lepih dogodkov v planinskem raju brez nezgod!”

To je nekaj raztresenih besed, ki sem jih v polomljeni bosanščini izrekel pred več sto glavo množico mladih planincev na Crepovem nad Sarajevom. Rekli so, da so me dobro razumeli… ker se čuti, da imam rad hribe in da smo prijatelji… Ta pripomba me je opogumila.

Vesel sem druženja z Bosanskimi planinci in spremljam njihovo zagnanost in vizijo kako postaviti organizirano planinstvo na višji – evropski nivo. Trudijo se izboljšati infrastrukturo: poti, koče, ferate, tematske vezne poti – via Dinarica ipd.

PD Zlatni liljan je eno izmed številnih društev v Sarajevu in edino, ki intenzivno dela na izobraževanju otrok in mladine. Celo leto izvajajo pouk po 14 osnovnih šolah in na določena obdobja izvedejo skupinski pohod. Tokrat so šli na izlet kar z 12 avtobusi. Vendar pohod ni bil klasično množičen. Niti eden tistih, ko izkušen vodnik z dobrim tempom hodi pred več stoglavo skupino, zadaj pa je še eden, ki pobira smeti in ranjence. Pohodniki so bili razdeljeni na manjše skupine, ki so jih obvladovali vodniki. Na poti  so obravnavali tudi razne teme iz planinske šole. Ni manjkalo niti igre niti veselega druženja.

Na koncu je sledila še skupinska, pravzaprav množična fotografija s številnimi zastavami društva, sponzorjev, države… in ne vem od kje so potegnili tudi našo zastavo Planinskega društva Podnanos. Vznesenost in planinsko tovarištvo je bilo med nami.

Marko Nabergoj

GALERIJA: