Triglavca za vsakogar

Osvojiti Triglav ni vsakomur dano, veliko lažje je osvojiti Triglavco. In čeprav je lahko dostopna, je skrita in skrivnostna. Spodmol Triglavca je bil prizorišče obreda rodnosti, v katerem so staroverci prosili božanstvo Devo za rodnost in zaščito žit pred negativnim božanstvom Moro. Obred so pripravili jeseni, ko je dozorelo zadnje žito. Starešina, ki je bil neke vrste sveti mož, je iz malhe vzel zrnje žit: pšenico, rž in ajdo in jih stresel v škavnico obrednega kamna. Štiri dekleta – svečenice so se postavila okrog kamna, si odvezala pasove iz praproti in jih položila preko kamna. Po molitvi, nekakšnih govornem ritualu je starešina z dvignjeno baklo zaokrožil okoli kamna. Posvečena praprot je rodbino varovala pred nesrečo, boleznimi, naravnimi ujmami in lakoto. Zanimivost spodmola je s stropa viseči stalaktit, ki predstavlja Devača in stalagmit s ponvico polno vodo, ki predstavlja Devačo. Verjetno prav iz te praslovanske mitologije izhaja ime kraja Divača. Prav tako je na udeležence pohoda, bilo nas je kar 55, naredila velik vtis koliševka Risnik, ki se nahaja neposredno ob Divači. Udorica s strmimi stenami, ki je nastala s podorom stropa podzemne jame je globoka dobrih 70 metrov, njen povprečni premer pa je 220 metrov. Vsa pobočja Risnika so stenasta, pod njimi pa so melišča, ki segajo do njenega dna. Na dnu je skrivnosten gozdiček belega gabra s kraterjem v sredini. Udeleženci smo okrog njega sklenili krog in se veselili posebne lokacije, enkratnosti dogodka in drug drugega. Posebnost udornice je ta, da zaradi temperaturne inverzije skupaj uspevajo sredozemske in alpske vrste, kar je v naravi velika redkost. V nadaljevanju smo si udeleženci raziskovalnega pohoda ogledali še manj znano a zelo slikovito Divaško jamo. Na poti smo se naučili veliko novega o naravi, kraških pojavih, in etnologiji. Novo pridobljeno znanje smo preverili ob povratku na zabavno nagradnem kvizu. Vremenska napoved za nedeljo, 7. aprila  ni bila preveč ugodna a deževati je začelo šele, ko smo se vrnili v Podnanos. Sreča je na strani pogumnih.

Naslednji pohod Planinskega društva Podnanos bo 28. aprila: družinski pohod s Predmeje na Čaven in ogled ledenice na Dolu. Prijazno vabljeni.

Marko Nabergoj