Podnanoški planinci že 34. leto zapored na taborjenju

V zadnjih dneh julija in v prvem tednu avgusta je pod smučiščem Viševnik na Pokljuki potekal že 34. planinski tabor PD Podnanos. Želja po odkrivanju skritih kotičkov Julijskih Alp nas je po 25 letih zopet pripeljala na Pokljuko. Vendar, v zadnjih letih je država z različnimi birokratskimi zadevami, dodobra zaostrila pogoje za izvajanje taborjenja širom Slovenije in zato je bila pot do tabornega prostora na Pokljuki, vse prej kot lahka.

Letošnjega taborjenja se je udeležilo 45 otrok in približno 30 odraslih, kar je za majhno društvo zelo velika številka. Priprave na taborjenje so se začele že kmalu po novem letu in trajale vse do konca julija. Pridobiti je bilo potrebno ogromno različnih soglasij in potrdil, ki so dovoljevale izvedbo taborjenja, ampak če je želja velika, se da vedno premagati vsako še tako veliko oviro. Vremenarji so končno napovedali lepo vreme in obetal se je še en zanimiv tabor.

Veliko število udeležencev ni predstavljalo problema utečeni ekipi kuharjev, ki so cel teden skrbeli, da nismo bili lačni, in da smo lahko z lahkoto premagovali vse vzpone. Vodniki in animatorji so mlajše udeležence razdelili v štiri starostne skupine, ki so opravile vsaka po štiri ture, prilagojene po fizični sposobnosti. Najstarejša skupina je osvajala najvišje vršace. Viševnik, Lipanski vrh, Debelo peč, Tosc, Jezerski Stog, in se odpravila na dvodnevni pohod čez Bohinjske planine. Nekoliko mlajši so se povzpeli na Veliki draški vrh, Debelo peč in Viševnik. Najmlajše dve skupini sta obiskali vse pokljuške planine, Konjščico, Uskovnico, Zajamniki in Planino Zajavornik. Prav vsi udeleženci taborjenja pa so se povzpeli na 2050m visok Viševnik, kar je bilo posebej za najmlajše izjemno dober uspeh. Na vrhu so seveda opravili tudi krst vseh tistih, ki so se prvič povzpeli čez mejo 2000m.

Popoldanske aktivnosti so bile zelo različne, najmlajši so se spoznavali s teorijo planinstva, organizirane so bile različne športne in vodne igre, turnir v odbojki. V večernih urah je potekalo druženje ob tabornem ognju, kjer se je veliko pelo in igralo, zadnji dan pa je vsaka skupina posebej predstavila s skečem. V sredini tedna je potekal krst novih udeležencev, in čisto pravi kino pod zvezdami. V prostih dneh je bil izveden orientacijski pohod, v petek pa smo se z avtobusom odpeljali na kopanje v Bohinjsko jezero. Teden je prišel okoli, in v soboto zjutraj je bilo potrebno začeti s pospravljanjem šotorov ter vse ostale opreme.

V zadnjih letih je planinski tabor postal glavna društvena akcija, tako je bilo tudi letos. Veliko članov je prostovoljno priskočilo na pomoč pri izvedbi, zato bi se jim vsem zahvalil za vso pomoč pri izvedbi in izpeljavi, kajti brez dobre in utečene ekipe, bi bilo vse skupaj zelo težko izpeljati. Hvala vsem otrokom, ki so bili cel teden pridni in brez jamranja in kakršnih koli težav osvojili vse načrtovane vrhove. V prvi vrsti pa gre zahvala vsem staršem, ki vsako leto prijavijo otroke na tabor. Vsi organizatorji se potrudimo, da teden čim bolj aktivno preživijo, brez računalnika in pametnega telefona je svet veliko lepši.

In tako smo na koncu zopet prišli na nov začetek, kam naslednje leto? Želje so, volja tudi. Se vidimo prihodnje leto.

Vodja tabora Miha Božič